Jak zmieniają się oczekiwania klientów? – wnioski z raportu

Jak zmieniają się oczekiwania klientów?
– wnioski z raportu

Czego brakuje konsumentom w lokalach? Jakie zachowania personelu są najbardziej uciążliwe? Aby przetrwać na konkurencyjnym rynku gastronomicznym, trzeba na bieżąco śledzić jakie są oczekiwania klientów restauracji.

Aktualne preferencje gości restauracji pokazuje raport Polska na Talerzu 2017 wykonany przez Makro Cash and Carry. Poniżej najważniejsze wnioski z raportu.

Coraz więcej osób spożywa posiłki poza domem

„Wyniki przeprowadzonego badania potwierdzają, że Polacy coraz częściej korzystają z punktów gastronomicznych. Ilość respondentów, deklarujących stołowanie się na mieście przynajmniej raz w tygodniu, wzrosła o ponad 3 procent w porównaniu do roku ubiegłego.”

Najczęściej wymienianymi powodami są: wygoda, oszczędność czasu, a także chęć spotkania ze znajomymi poza domem. To bardzo dobre informacje. Im więcej Polaków decyduje się na spożywanie posiłków poza domem, tym większy zysk dla restauratorów. Jak jednak sprawić, żeby klienci odwiedzali Wasz lokal i, co najważniejsze, chętnie do niego wracali?

Jakich udogodnień brakuje konsumentom w lokalach gastronomicznych?

Klienci najczęściej wymieniali brak możliwości modyfikowania składników w potrawach. Ta odpowiedź padła od aż 42% respondentów.

Klienci są coraz bardziej wymagający – z powodów zdrowotnych wybierają potrawy bez alergenów, glutenu czy białka zwierzęcego, a z powodów smakowych oczekują, że restauracja dostosuje kompozycje potraw do ich gustu. Informują o tym kelnerów, ale ci nie mają możliwości zanotowania wszystkich uwagi i zapominają o przekazaniu takiej informacji kucharzowi. Klient dostaje swoje danie z niechcianym składnikiem – gwarantujemy, że nie wyjdzie od Was zadowolony.

 

Kelner, który zostaje wyposażony w miniPOS, może przy kliencie wbić na przenośny terminal potrawę z podmienionym składnikiem czy dodać pizzę z różnymi składnikami na połówkach. Kucharz w tym samym momencie dostaje pełną informację i jest w stanie wykonać potrawę zgodnie z życzeniem klienta. Kelner ma możliwość dodania także komentarza do zamówienia dla kucharza, np. stek średnio wysmażony.

Najbardziej uciążliwe zachowania personelu

Zdecydowana większość z biorących udział w badaniu, aż 70%, wymieniła brak zainteresowania ze strony obsługi, czyli długie oczekiwanie na kelnera, danie bądź rachunek.

Im więcej osób w lokalu, tym obsłudze ciężej jest nadążyć za przyjmowaniem zamówień, wydawaniem dań i powrotem do gości z rachunkiem. Takie zamieszanie jest sprzymierzeńcem pomyłek, czego efektem jest zniecierpliwienie konsumentów. Tutaj również z pomocą przychodzi Gastro miniPOS. Kelner ma w urządzeniu pełen dostęp do wszystkich informacji o potrawach, które znajdują się w menu. Dzięki temu, nawet w wielkim zamieszaniu, będzie w stanie odpowiedzieć na pytania gości (warto zaznaczyć, że brak znajomości pozycji z menu przez obsługę lokalu jest wymieniane jako trzecie najbardziej uciążliwe zachowanie).  Jak już wspominaliśmy, kelner od razu przy stoliku może złożyć zamówienie i przekazać je do kuchni, więc jest w stanie podejść natychmiast do kolejnych gości czy odpowiadać na zapytania i nowe zamówienia już obsłużonych gości. Moduł umożliwia także wydruk rachunku bezpośrednio z urządzenia mobilnego, co skraca czas oczekiwania na płatność (przy zachowaniu opcji podziału rachunku na kilka osób).

Dla przyspieszenia obsługi w okresach szczególnie natężonego ruchu warto też umożliwić gościom wezwanie kelnera za pomocą umieszczonego na stole przycisku. Wystarczy zamontować na stole wybrany transmiter LRS. Klient naciska przycisk, kelner natychmiast otrzymuje informację na odbiorniku umieszczonym w kieszeni.

Polacy coraz chętniej wybierają się do restauracji, jednak tam irytuje ich często zbyt małe zainteresowanie ze strony obsługi oraz brak możliwości wpływu na zestaw składników do przygotowania wybranej potrawy. Takie wnioski znajdujemy w raporcie Polska na Talerzu 2017. Informacje o kolejnych analizach i trendach znajdziecie w kolejnych wpisach na naszym blogu.