GASTROPORADNIK
wpisy blogowe, które podpowiedzą Ci jak zwiększyć
efektywność biznesu w branży gastronomicznej

Slider

Blog o branży gastronomicznej

Opakowania Gastro

Rynek opakowań dla gastronomii

Trwająca pandemia zmusza wiele firm do walki o przetrwanie, cięcie kosztów i szukanie alternatywnych sposobów na prowadzenie działalności. Są jednak branże, które w tych samych warunkach notują wzrosty przychodów dynamicznie się przy tym rozwijając. Jedną z nich są firmy z sektora opakowań, które właśnie stoją u progu rewolucji. Jak zmieni się niebawem branża, która umożliwia gastronomii serwowanie posiłków na wynos?

Zobacz więcej

Restauracja Sushi – wykorzystaj trend

Trend związany z najpopularniejszymi japońskimi daniami rozwija się w Polsce od blisko dekady i nadal jest bardzo perspektywiczny. W ostatnich latach egzotyczne potrawy umocniły swoją silną pozycję wśród wielkiej trójki – kuchni włoskiej, amerykańskiej i azjatyckiej. Za sukces tej ostatniej odpowiada właśnie sushi, które Polacy jedzą coraz chętniej. Dlaczego nadal warto wykorzystywać ten trend i inwestować w kuchnię japońską?

Zobacz więcej

Jak prowadzić pizzerię wykorzystując czas pandemii?

Pandemiczna rewolucja zmusiła wielu przedsiębiorców do zmiany strategii prowadzenia swoich biznesów. Mimo, że sanitarne obostrzenia kojarzą się raczej z redukcją i stratami, to wiele firm próbuje wykorzystać jej warunki. Do tej pory w branży gastronomicznej najlepiej radzą sobie pizzerie. Jak uodparniają się na lockdown i uzdrawiają swoją działalność?

Zobacz więcej

Jak założyć dobrze prosperującą kantynę?

Dobrze przemyślana kantyna pracownicza może szybko stać się świetnie prosperującym biznesem. Wielofunkcyjna, przyjazna przestrzeń, która z łatwością przyciągnie pracowników, nie tylko przyniesie dochód właścicielowi. Przyczyni się też do wzrostu wartości firmy, w której operuje i jej pozytywnego wizerunku.

Zobacz więcej

Zamówienia online z Gastro Ordering

W dobie pandemii koronawirusa zamówienia online okazały się dla wielu barów i restauracji ostatnią deską ratunku. Rok po pandemii można już mówić o nowych nawykach, które z pewnością zostaną w gastronomii na dłużej. Jak dostosować swoją restaurację, aby pomimo zamkniętego dla gości lokalu – generować zyski?

Zobacz więcej

Gastro kioski – funkcje i zastosowanie

Kioski gastronomiczne od kilku lat cieszą się rosnącym powodzeniem w branży. Ich zastosowanie pozwala nie tylko na szybką i precyzyjną obsługę klientów, ale także na prowadzenie skutecznych działań marketingowych. Dzięki nim właściciele punktów gastronomicznych mogą odciążyć personel i skupić się na strategii rozwoju przedsiębiorstwa.

Zobacz więcej

Food cost – jak go obliczyć?

Pandemia nauczyła wielu przedsiębiorców bardziej rzetelnego podejścia do finansów. W czasie, gdy znacząco topnieją zyski należy lepiej panować nad wydatkami i liczyć się ze wszystkimi kosztami. Narzędziem, które pozwoli nam określić realny zysk uzyskiwany z naszego menu jest food cost. Jak skutecznie go liczyć i mieć go pod kontrolą?

Zobacz więcej

Zamówienia online i ich wartość w czasie pandemii

Szesnaście tygodni temu rząd zamknął gastronomie „na dwa tygodnie”, tymczasem o hekatombie w branży piszą w ostatnim czasie wszystkie gazety i portale. W marcu minie dokładnie rok od wprowadzenia stanu pandemii na terenie kraju. Bez wątpienia to właśnie branża gastronomiczna jest tą, która najmocniej ucierpiała w starciu z koronawirusem. Jak radzą sobie przedsiębiorcy z branży i czy zamówienia online pomagają im przetrwać?

Zobacz więcej

Obniż koszty prowadzenia baru z BeerWall!

Gastronomia jest od kilka lat jest jednym z prężniej rozwijających się sektorów gospodarki. Rośnie nie tylko sama wartość branży, ale także oczekiwania konsumentów, którzy lubią nowe propozycje, nie tylko w menu. Rozwój branży dotyczy również automatyzacji w barach i restauracjach. Niewątpliwie takim rozwiązaniem jest właśnie BeerWall.

Zobacz więcej

Dostarczaj jedzenie do domu!

W czasie pandemii najszybciej rozwijającą się usługą w gastronomii jest sprzedaż posiłków z dostawą do domu. Cyfrowa rewolucja, która dopiero od kilku lat rozwija się w branży – daje nowe możliwości na pozyskanie klientów i promocję biznesu. Jak rozpocząć przygodę z dostawami i zacząć na nich dobrze zarabiać?

Zobacz więcej

Sposoby na lockdown

Polska branża gastronomiczna już od dziesięciu miesięcy walczy ze skutkami pandemii koronawirusa. Przedsiębiorcom kończą się nie tylko zasoby finansowe, ale także cierpliwość. Wielu z nich wzięło sprawy w swoje ręce, nie zwracając uwagi na ministerialne rozporządzenia. Jak dziś branża walczy z pandemią? Przede wszystkim stanowczo i kreatywnie.

Zobacz więcej