Baza wiedzy - slider

GASTROPORADNIK
wpisy blogowe, które podpowiedzą Ci jak zwiększyć
efektywność biznesu w branży gastronomicznej

Blog o branży gastronomicznej

KSeF, czyli rewolucja w fakturowaniu.

Obieg dokumentów księgowych przebiegający w nowy sposób zapowiadany był już przy projekcie ustawy na początku 2021 roku. Od tego czasu określenie „e-faktura” zostało odmienione przez wszystkie przypadki. Zapadła decyzja Rady UE, która umożliwi polskim przedsiębiorcom w lepszy sposób przygotować się do zmian. A jakie to zmiany?

Zobacz więcej

Zadbaj o wygodę swoich Gości.

Rozwijając biznes gastronomiczny każdy rozsądny manager sięga po rozwiązania, które usprawnią pracę personelu i pomagają w codziennym funkcjonowaniu lokalu. Ponadto należy wychodzić naprzeciw oczekiwaniom klientów oraz wprowadzać udogodnienia zgodne z trendami w branży. Jak usprawnić obsługę Gości? Jak zbierać zamówienia online aby nie płacić wysokich prowizji pośrednikom?

Zobacz więcej
turystyka kulinarna

Turystyka kulinarna – Polska a Europa

Istnieje wiele motywacji do podróżowania – atrakcyjność krajobrazu, kultura, pogoda czy lokalne atrakcje. W ostatnich latach coraz popularniejszą inspiracją do odwiedzania różnych regionów jest jednak atrakcyjność pod kątem kulinarnym konkretnego kierunku. Wykorzystanie miejscowych specjałów zapewnia niepowtarzalne doznania – nie tylko smakowe. Jaka jest kondycja turystyki kulinarnej i które regiony zapewniają największe rarytasy?

Zobacz więcej
aplikacje dla gastro

Aplikacje do restauracji – co i gdzie się sprawdzi?

Większość lokali gastronomicznych można podzielić na konkretne strefy, gdzie realizuje się poszczególne zadania związane z prowadzeniem działalności. Począwszy od magazynu przez kuchnię czy salę a na zewnętrznym ogródku kończąc. W każdym z tych obszarów można liczyć na wsparcie nowych technologii, które usprawniają realizowane procesy. Jakie są ich najważniejsze możliwości?

Zobacz więcej

Analiza średniego rachunku – 6 kroków, aby zwiększyć jego wartość

Sukces każdego lokalu w gastronomii tak samo zależy od atrakcyjności oferty, jak i jej sposobu sprzedaży. Wskaźnikiem, z którego każdy restaurator powinien na co dzień korzystać jest średni rachunek. Dzięki tym bezwzględnym danym szybko zweryfikuje trafność decyzji i pracę personelu. Jak obliczać wartość średniego rachunku i wpływać na jego wysokość?

Zobacz więcej

Łańcuch dostaw w restauracji sezonowej

Wydatki na surowce to jeden z najważniejszych kosztów prowadzenia działalności gastronomicznej. Jak zaprojektować własny łańcuch dostaw na czas sezonu i z jakich narzędzi korzystać, aby utrzymać food cost na satysfakcjonującym poziomie?

Zobacz więcej
targi HoReCa 2023

Podsumowanie największych targów HoReCa 2023

Największe branżowe targi HoReCa już za nami. Tegoroczne spotkania z gośćmi EuroGastro i Smakki to była najlepsza możliwość, aby sprawdzić kondycję całego sektora naszych odbiorców. Czego dowiedzieliśmy się o branży podczas targów i jakie były nasze najnowsze propozycje?

Zobacz więcej
zachowanie cen w menu

Drogo, drożej… 5 sposobów na zachowanie cen w menu

Rosnące ceny to ostatnio największe wyzwanie w branży gastronomicznej. Coraz droższa energia, koszty utrzymania lokalu, wyższa płaca minimalna i galopująca inflacja – zmuszają wielu przedsiębiorców do zastanowienia się nad rentownością prowadzenia działalności. Jak przechytrzyć podwyżki i nadal pozostać konkurencyjnym w branży?

Zobacz więcej

Nie zaśpij – przygotuj ogródek na wiosnę

Zbliżający się sezon będzie dla branży gastronomicznej dużą szansą na odrobienie strat. Pomimo, że sytuacja ekonomiczna cały czas odstrasza lekko klientów, według raportu PMR branża w latach 2022-2027 będzie się rozwijała w tempie 8 proc. rocznie. To nie tylko dowód na jej potencjał, ale także wyzwanie, które powinno mobilizować i wzmacniać zaangażowanie w przygotowanie się do tegorocznego sezonu.

Zobacz więcej
opakowania wielokrotnego użytku

Kolejne obowiązki w gastro – opakowania wielokrotnego użytku

Z początkiem roku minął dla Polski termin wdrożenia przepisów ograniczających stosowanie opakowań jednorazowych. Tymczasem KE przygotowała już kolejny pakiet ustaw, który rozpocznie rewolucję na europejskim rynku producentów opakowań. Jakie zmiany czekają nas w najbliższym czasie i jak bardzo dotkną gastronomię?

Zobacz więcej