Baza wiedzy - slider

GASTROPORADNIK
wpisy blogowe, które podpowiedzą Ci jak zwiększyć
efektywność biznesu w branży gastronomicznej

Blog o branży gastronomicznej

Koncesja na alkohol w restauracji – ile kosztuje i jak ją uzyskać?

W ostatnim czasie temat koncesji na sprzedaż alkoholu dla restauracji wzbudza wiele wątpliwości, a nawet kontrowersji. Dyskusje pojawiły się już podczas pierwszych obostrzeń i nadal pojawia się wiele kwestii spornych, które warto wyjaśnić. Jak uzyskać koncesję na alkohol? Jaki jest koszt? Czy Każdy może otrzymać koncesję? Gdzie składać dokumenty? Czy chcąc sprzedawać alkohol potrzebujemy koncesji czy zezwolenia?

Zobacz więcej
eurogastro 2021

Podsumowanie targów EuroGastro 2021

To była pierwsza od dawna możliwość spotkania się na targach. Podczas trzech dni spotkań, między 1 a 3 września, udało nam się odbyć wiele rozmów, nawiązać nowe relacje i dopytać o bieżące potrzeby rynku HoReCa.

Zobacz więcej
Dlaczego_warto_wdrozyc_system_zamowien_online_w_restauracji

Dlaczego warto wdrożyć system zamówień online w restauracji?

W czasie ponad półtorarocznej pandemii koronawirusa diametralnie zmienił się cały rynek gastronomiczny. Branża nie utraciła jednak swojego potencjału, który cały czas pozwala jej przetrwać i odrobić straty. Dziś nieocenionym wsparciem są rozwiązania informatyczne, które pozwalają zmaksymalizować zyski przy jednoczesnym odciążeniu personelu.

Zobacz więcej
Rekrutacja pracownika w gastronomii. Krok po kroku.

Rekrutacja pracownika w gastronomii krok po kroku

W postpandemicznej rzeczywistości niemal każdy lokal ma problemy kadrowe. Szczęśliwi są dzisiaj ci restauratorzy, którym udało się utrzymać “stary” zespół. Nie wszyscy pracownicy mogli sobie jednak pozwolić na czekanie i pobieranie wynagrodzenia postojowego. Według danych Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej w ubiegłym roku z gastronomii odeszło ponad 200 tys. pracowników. Jak dzisiaj wygląda rynek pracy i jak prowadzić rekrutację nowych pracowników?

Zobacz więcej
Historia kawy w Polsce

Historia kawy w Polsce

Napar z palonych ziaren kawowca to dziś najpopularniejszy ciepły napój, po jaki sięgają Polacy. Zanim jednak upowszechnił się do dzisiejszego poziomu – przeszedł przez kilka historycznych okresów, które odznaczały się dostępnością, obróbką i jakością tego cennego źródła kofeiny.

Zobacz więcej
bdo w gastronomii

BDO w gastronomii – 6 najważniejszych czynności do wykonania

BDO to skrót od Bazy Danych o Produktach i gospodarce odpadami. Dokładniej jest to rejestr, w którym gromadzone są informacje o odpadach. Podmioty gospodarki odpadami prowadzą ewidencję i jednocześnie za pośrednictwem tego systemu składają sprawozdania. Co ważne, jest to jedyna możliwość wypełnienia tych obowiązków. A bez rejestracji w BDO niemożliwe będzie przekazanie odpadów czy rozliczenie opłaty produktowej.

Zobacz więcej
kontrola sanepid 2021

Kontrola Sanepidu 2021 – jak się przygotować?

Kontrole sanepidu są nieuniknione w branży gastronomicznej. Taka inspekcja wiąże się z dużym stresem, bo od jej przebiegu zależy dalsza działalność lokalu. Zatem warto się do niej rzetelnie przygotować. To zapewni nie tylko bezpieczeństwo firmie, ale także i przede wszystkim klientom.

Zobacz więcej
Gastro Dla Szkół

Jak Gastro dla Szkół pomaga w nauce?

Szkoły gastronomiczne od wielu lat cieszą się dużym zainteresowaniem wśród uczniów wybierających swój przyszły zawód. W większości województw to drugi, najczęściej wybierany kierunek po profilach informatycznych. Aby podnieść jakość kształcenia zaoferowaliśmy szkołom program „Gastro dla Szkół”, znacząco obniżający koszt uruchomienia w pełni funkcjonalnego oprogramowania w szkole.

Zobacz więcej