Baza wiedzy - slider

GASTROPORADNIK
wpisy blogowe, które podpowiedzą Ci jak zwiększyć
efektywność biznesu w branży gastronomicznej

Blog o branży gastronomicznej

kontrola sanepid 2021

Kontrola Sanepidu 2021 – jak się przygotować?

Kontrole sanepidu są nieuniknione w branży gastronomicznej. Taka inspekcja wiąże się z dużym stresem, bo od jej przebiegu zależy dalsza działalność lokalu. Zatem warto się do niej rzetelnie przygotować. To zapewni nie tylko bezpieczeństwo firmie, ale także i przede wszystkim klientom.

Zobacz więcej
Gastro Dla Szkół

Jak Gastro dla Szkół pomaga w nauce?

Szkoły gastronomiczne od wielu lat cieszą się dużym zainteresowaniem wśród uczniów wybierających swój przyszły zawód. W większości województw to drugi, najczęściej wybierany kierunek po profilach informatycznych. Aby podnieść jakość kształcenia zaoferowaliśmy szkołom program „Gastro dla Szkół”, znacząco obniżający koszt uruchomienia w pełni funkcjonalnego oprogramowania w szkole.

Zobacz więcej
POS Display Gastro

POS Display – sprzedawaj więcej dzięki wyświetlaczom dla klientów!

Ustępująca pandemia powoli pozwala wracać do normalności, o jakiej już zdążyliśmy nieco zapomnieć. Sprawdzają się przede wszystkim prognozy analityków rynku gastronomicznego, które mówią, że wyhamowana przez pandemię rozwijająca się od lat gastronomia – będzie najszybciej odtwarzającą się branżą. Jak wykorzystać szansę na odpracowanie strat i zmaksymalizować zysk w czasie wzmożonego popytu?

Zobacz więcej
Gastro ICS

Inwentaryzacja w gastronomii w jednym palcu? Mobilny system ICS

Zarządzanie zapasami i bieżącym stanem magazynowym to kluczowe zadanie dla każdej gastronomii. Kontrolna nad zgromadzonymi zasobami zazwyczaj jest czasochłonnym i żmudnym zajęciem, ale analizując późniejsze raporty uświadamiamy sobie – dlaczego warto to robić. Czy można zoptymalizować ten proces i uprościć procedury dystrybucji magazynowej w gastronomii?

Zobacz więcej

Gastronomia wznawia działalność – na początek ogródki

Koniec kwietnia przyniósł branży gastronomicznej długo wyczekiwane informacje o luzowaniu obostrzeń i otwieraniu gospodarki. Zamknięte od 24 października lokale gastronomiczne będą mogły wznowić działalność w ograniczonym zakresie już od 15 maja. Jak przygotować się na powrót gości i odbudować kondycję?

Zobacz więcej
Opakowania Gastro

Rynek opakowań dla gastronomii

Trwająca pandemia zmusza wiele firm do walki o przetrwanie, cięcie kosztów i szukanie alternatywnych sposobów na prowadzenie działalności. Są jednak branże, które w tych samych warunkach notują wzrosty przychodów dynamicznie się przy tym rozwijając. Jedną z nich są firmy z sektora opakowań, które właśnie stoją u progu rewolucji. Jak zmieni się niebawem branża, która umożliwia gastronomii serwowanie posiłków na wynos?

Zobacz więcej
restauracja sushi

Restauracja Sushi – wykorzystaj trend

Trend związany z najpopularniejszymi japońskimi daniami rozwija się w Polsce od blisko dekady i nadal jest bardzo perspektywiczny. W ostatnich latach egzotyczne potrawy umocniły swoją silną pozycję wśród wielkiej trójki – kuchni włoskiej, amerykańskiej i azjatyckiej. Za sukces tej ostatniej odpowiada właśnie sushi, które Polacy jedzą coraz chętniej. Dlaczego nadal warto wykorzystywać ten trend i inwestować w kuchnię japońską?

Zobacz więcej

Jak prowadzić pizzerię wykorzystując czas pandemii?

Pandemiczna rewolucja zmusiła wielu przedsiębiorców do zmiany strategii prowadzenia swoich biznesów. Mimo, że sanitarne obostrzenia kojarzą się raczej z redukcją i stratami, to wiele firm próbuje wykorzystać jej warunki. Do tej pory w branży gastronomicznej najlepiej radzą sobie pizzerie. Jak uodparniają się na lockdown i uzdrawiają swoją działalność?

Zobacz więcej

Jak założyć dobrze prosperującą kantynę?

Dobrze przemyślana kantyna pracownicza może szybko stać się świetnie prosperującym biznesem. Wielofunkcyjna, przyjazna przestrzeń, która z łatwością przyciągnie pracowników, nie tylko przyniesie dochód właścicielowi. Przyczyni się też do wzrostu wartości firmy, w której operuje i jej pozytywnego wizerunku.

Zobacz więcej

Zamówienia online z Gastro Ordering

W dobie pandemii koronawirusa zamówienia online okazały się dla wielu barów i restauracji ostatnią deską ratunku. Rok po pandemii można już mówić o nowych nawykach, które z pewnością zostaną w gastronomii na dłużej. Jak dostosować swoją restaurację, aby pomimo zamkniętego dla gości lokalu – generować zyski?

Zobacz więcej

Gastro kioski – funkcje i zastosowanie

Kioski gastronomiczne od kilku lat cieszą się rosnącym powodzeniem w branży. Ich zastosowanie pozwala nie tylko na szybką i precyzyjną obsługę klientów, ale także na prowadzenie skutecznych działań marketingowych. Dzięki nim właściciele punktów gastronomicznych mogą odciążyć personel i skupić się na strategii rozwoju przedsiębiorstwa.

Zobacz więcej

Food cost – jak go obliczyć?

Pandemia nauczyła wielu przedsiębiorców bardziej rzetelnego podejścia do finansów. W czasie, gdy znacząco topnieją zyski należy lepiej panować nad wydatkami i liczyć się ze wszystkimi kosztami. Narzędziem, które pozwoli nam określić realny zysk uzyskiwany z naszego menu jest food cost. Jak skutecznie go liczyć i mieć go pod kontrolą?

Zobacz więcej