Baza wiedzy - slider

GASTROPORADNIK
wpisy blogowe, które podpowiedzą Ci jak zwiększyć
efektywność biznesu w branży gastronomicznej

Blog o branży gastronomicznej

Gastrofizyka

Gastrofizyka − nauka o dobrej gastronomii

Czy doznania klientów restauracji można zaprojektować? Czy muzyka może zwiększyć sprzedaż? Czy smak i węch to jedyne zmysły, których używamy do oceny serwowanych potraw? Choć gastrofizyka jeszcze do niedawna była tylko laboratoryjnym eksperymentem, to dziś funkcjonuje w formie komercyjnej usługi dla restauracji.

Zobacz więcej
Milenialsi

Milenialsi – jak zarządzać pracownikami z pokolenia Y?

Znają swoją wartość i potrafią upominać się o swoje. Nie boją się częstych zmian miejsca zatrudnienia i dbają o to, żeby ich praca przynosiła wymierne korzyści. Jacy jeszcze są młodzi pracownicy z pokolenia milenialsów, którzy zdominowali rynek pracy i jak odnajdują się w gastronomii? Jak z nimi współpracować i jak tworzyć efektywne miejsca pracy, które pozwolą im w pełni zaangażować się w wykonywanie obowiązków?

Zobacz więcej
Inflacja i wysokie koszty w gastronomii

Inflacja i wysokie koszty w gastronomii. Czas podnieść ceny w menu?

Branża gastronomiczna stara się odrobić pandemiczne straty, które narastały przez wiele ostatnich miesięcy. I chociaż widmo lockdownów i ograniczeń się oddala, to kolejną przeszkodą w odbudowaniu budżetów są podwyżki i wzrosty cen. Jak globalne trendy gospodarcze przekładają się na rosnące koszty w gastronomii i czy jedyną możliwością jest podnoszenie cen w restauracjach?  

Zobacz więcej
gastronomia z pandemią

Jak europejska gastronomia radzi sobie z pandemią?

Pandemia Covid-19 dotknęła dotychczas setki milionów osób na całym świecie. Po dwóch latach zmagań z wirusem rządy europejskich państw zaczynają zmieniać strategię walki. Nie wszędzie wygląda ona tak samo – kraje różnią się pod względem nałożonych obostrzeń. Jak w 2022 roku gastronomia radzi sobie ze skutkami pandemii? Gdzie znosi się wszystkie dotychczasowe ograniczenia, a gdzie wprowadza się nowe?

Zobacz więcej

Historia brandy

Rynek napojów alkoholowych uległ w ciągu ostatnich lat znacznemu przemeblowaniu. Najszybciej rozwijające się trendy to niższa zawartość alkoholu w produktach piwnych oraz premiumizacja sektora mocnych alkoholi. Coraz większą popularnością cieszy się m.in. brandy, której walory smakowe były dotychczas niedoceniane. Jaka jest historia tego trunku? Czym koniak różni się brandy i jakie są jego najpopularniejsze odmiany?

Zobacz więcej
Jak ulepszyć dowozy jedzenia? Sprawdź 8 wskazówek

Jak ulepszyć dowozy jedzenia? Sprawdź 8 wskazówek

Rynek delivery znajduje się w szczytowej formie, a większość konsumentów nie wyobraża sobie funkcjonowania bez dowozów jedzenia do domu lub miejsca pracy. Coraz ważniejsze okazuje się zapewnienie satysfakcji i wysokiego poziomu obsługi. Przy dużej konkurencji jest to niezbędne, a klienci właśnie tego oczekują. Jak dziś dostarczać posiłki? O czym należy pamiętać?

Zobacz więcej
Złota dekada whisky w Polsce

Złota dekada whisky w Polsce

W ciągu ostatnich dziesięciu lat, żaden inny wysokoprocentowy napój nie zyskał tak dużej popularności, jak whisky. Przełomowy dla branży był rok 2011, który zakończył się rekordowym 30 proc. wzrostem sprzedaży whisky w Polsce względem 2010 roku. Wzrostowy trend utrzymuje się do dzisiaj, a branżowi eksperci z dumą mówią o polskim fenomenie na światowym rynku gatunkowych alkoholi. Za co Polacy pokochali ten szlachetny trunek i jaka jest jego historia?

Zobacz więcej
Rynek delivery w Polsce

Rynek delivery w Polsce. Jaki model dostaw wybrać?

Rynek dostaw w czasie pandemii uratował znaczną część branży gastronomicznej. W czasach ograniczonego dostępu do lokali to właśnie dowożenie klientom gotowych posiłków podtrzymywało relację i generowało niezbędny zysk. Dziś branża delivery wydaje się być w szczytowej formie. Świadczy o tym choćby fakt, że liczba restauracji, które nie dowożą jedzenia stale topnieje. Jak usprawnić dostawy jedzenia? Jaki model restauratorzy wybierają najczęściej? Czy faktycznie outsourcing to jedyne słuszne rozwiązanie?

Zobacz więcej
Lord Jack

Poznaj Lorda Jack’a w sercu rzeszowskiego rynku

Wyjątkowe miejsce na mapie Rzeszowa, które znacznie odróżnia się od innych lokali. W pierwszym skojarzeniu idealne dla osób, które lubią dobrą whisky i podróż motocyklem w nieznane. Czy to jednak oznacza, że rodzina z małymi dziećmi nie ma tam czego szukać? Zdecydowanie nie. Skąd taki wniosek dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

Zobacz więcej
ofertę świąteczną

Jak wypromować Ofertę Świąteczną w swojej restauracji?

Ubiegłoroczne święta przeszły do historii pod znakiem obostrzeń, które ograniczały nie tylko naszą mobilność ale również grono ludzi, w którym mogliśmy się spotykać. W tym samym czasie ograniczono również dostęp do hoteli i restauracji, co dodatkowo pogłębiło kryzys w branży w samej końcówce roku. Wiele jednak wskazuje, że tegoroczne święta uda się wszystkim spędzić w miarę normalnych warunkach. Jak przygotować i wypromować w tym ważnym dla gastronomii okresie noworoczną ofertę i wypromować ją wśród klientów?

Zobacz więcej