GASTROPORADNIK
wpisy blogowe, które podpowiedzą Ci jak zwiększyć
efektywność biznesu w branży gastronomicznej

Slider

Blog o branży gastronomicznej

Diety bezmięsne – coraz silniejszy trend także w Polsce

Coraz więcej osób decyduje się na ograniczenie lub całkowite zrezygnowanie z mięsa w swojej diecie. Powstaje wiele różnych odmian tych diet: fleksitarianizm, wegetarianizm, weganizm, frutarianizm. Biorąc to pod uwagę w menu każdej restauracji powinno znaleźć się coś, co jest dobre dla osób ograniczających spożycie mięsa. Na co zwrócić uwagę w swojej restauracji?

Zobacz więcej

Jak udoskonalić obsługę w sezonie ogródkowym?

Ogródki gastronomiczne to duża szansa dla lokali na powiększenie swoich zysków w okresie letnim. Poniżej prezentujemy rozwiązania, które znacznie ułatwią pracę nawet w znacznie powiększonym ogródku i jednocześnie przyspieszą rotację stolików zwiększając tym samym zyski lokalu.

Zobacz więcej

Jak usprawnić obsługę w nowej rzeczywistości?

W tym tygodniu na nowo mogą otwierać się lokale gastronomiczne. Nowe warunki niosą jednak wiele ograniczeń i wymagań dla branży gastronomicznej. Większe odległości między Gośćmi, środki dezynfekcyjne czy limit osób w lokalu – to wszystko wyzwania, do których trzeba się dostosować. Poznaj rozwiązania, które Ci w tym pomogą.

Zobacz więcej

18 maja otwarcie lokali gastronomicznych

W związku z kolejnymi etapami odmrażania gospodarki znamy już oficjalny termin otwarcia lokali gastronomicznych – 18 maja 2020 roku. W poniedziałek wszystkie zamknięte lokale mogą na nowo zapraszać swoich gości do spożywania posiłków w ulubionych miejscach.

Zobacz więcej

Nowe spojrzenie na zamawianie posiłków

Początek roku 2020 niesie dla branży gastronomicznej wielkie wyzwanie – jak przetrwać w czasie, kiedy restauracje są zamknięte i nie mogą przyjmować gości. Oczywiście, wiele tych biznesów postawiło na sprzedaż posiłków na wynos lub z odbiorem osobistym.

Zobacz więcej

Razem jesteśmy silniejsi

Wprowadzone ograniczone dla firm odbiły się szerokim echem na branży gastronomicznej. Instagram, Facebook, #DalejOtwarte, Gastro Delivery, #PosiłekDlaLekarza, #PosiłekDlaSeniora – na czym polegają te akcje? Dowiedz się więcej.

Zobacz więcej

Powroty do pracy

Obecnie nikt nie jest w stanie przewidzieć jak będzie wyglądała sytuacja branży gastronomicznej po trwającej obecnie epidemii i zamknięciu większości lokali. Dopiero pełne odmrożenie branży i pozwolenie na działalność stacjonarną pomoże w powrocie do normalności. Jak radzić sobie w nowej postepidemicznej rzeczywistości?

Zobacz więcej

Dark kitchen – wirtualne restauracje

Rynek usług gastronomicznych w ostatnich latach przeszedł wiele rewolucji – z technologiczną włącznie. Ze względu na rosnące zainteresowanie konsumentów gotowymi daniami to właśnie one stanowią kluczowy element oferty. Według konsumenckich preferencji ma być przede wszystkim smacznie, szybko i niedrogo. Sprostanie tym warunkom wymaga od przedsiębiorców kreatywności, która czasem zmusza ich do bardzo nieszablonowych rozwiązań.

Zobacz więcej

Dobre praktyki dowozów

Branża gastronomiczna stoi przed ogromnym wyzwaniem. Sytuacja epidemiczna wymaga znacznego dostosowania się i prowadzenia lub uruchomienia sprzedaży posiłków na wynos.
Jak zapewnić klientom bezpieczne dostarczanie posiłków i zminimalizować ryzyko zakażenia COVID-19 pracowników i klientów?

Zobacz więcej