Baza wiedzy - slider

GASTROPORADNIK
wpisy blogowe, które podpowiedzą Ci jak zwiększyć
efektywność biznesu w branży gastronomicznej

Blog o branży gastronomicznej

Samoobsługa w restauracji. 5 powodów, dla których warto na nią postawić

Po latach eksperymentów samoobsługa nie jest już polem doświadczalnym, a dobrze zorganizowanym działaniem przynoszącym wiele korzyści zarówno przedsiębiorcom jak i klientom. W związku z tym coraz więcej właścicieli gastronomii decyduje się na zastosowanie rozwiązań, które pozwalają na samodzielny wybór i kupno produktów w lokalu. Czy jest to opłacalna opcja?

Zobacz więcej
marnowanie żywności w restauracji

Jak ograniczyć marnowanie żywności w restauracji?

Marnowanie żywności to duży problem, z którym zmaga się branża gastronomiczna. W szczególności, kiedy wzrastają ceny produktów i stopniowo zwiększana jest świadomość ekologiczna. Co restauratorzy mogą zrobić, aby marnować mniej jedzenia w lokalach, a tym samym nie tracić zysków?

Zobacz więcej

Jak zwiększyć ruch w restauracji? Zadbaj o opinię w Internecie!

Opinia i ocena restauracji to jeden z najważniejszych aspektów skłaniających klientów do odwiedzenia danej lokalizacji. Dzisiejsi klienci najpierw spędzają czas na czytaniu opinii w Internecie, a następnie na ich podstawie oceniają atrakcyjność lokalu. Czas, aby zadbać o opinię, która z pewnością zwiększy ruch w restauracji.

Zobacz więcej

Dobre wino to podstawa – czyli poznaj historię trunku z winogron

Do mięs, deserów, przystawek, lub jako aperitif. Może wzbogacić smak, a nawet zwiększyć apetyt. Wino od setek lat gości na naszych stołach, a dziś popularność tego trunku ciągle rośnie. Dobranie odpowiedniego rodzaju wina do potrawy nie jest proste. Warto zagłębić się w jego historię, rodzaje oraz wiedzę jakie wino wybrać w jakiej sytuacji, aby stało się ono dopełnieniem idealnego posiłku.

Zobacz więcej

Przyczepa food truck czyli gastronomia na kółkach

Przyczepy food truck to częsty widok w publicznych miejscach. Element, który na stałe wpisał się w miejski krajobraz. Mobilne restauracje oferują wiele posiłków, a bardzo często autorskich smaków. Czy warto prowadzić dziś food truck? Czy wystarczy tylko pomysł? Zachęcamy do lektury.

Zobacz więcej
happy hours

Jak przygotować ofertę happy hours?

Happy hours to świetna i niezawodna szansa na zwiększenie ruchu w lokalu. Można je ustawić o dowolnej porze − kawa do śniadania za złotówkę, lunch za określoną kwotę czy cena butelki dobrego wina do kolacji pomniejszona o wybrany procent. Jak przygotować ofertę, która zachęci do odwiedzin lokalu stałych klientów i przyciągnie nowych?

Zobacz więcej

Językowe wyzwania w gastronomii

Bruschetta, foie gras czy fajita to tylko niektóre przykłady językowych zapożyczeń, które często można często znaleźć w menu polskich restauracji. Nasz język jest podatny na zagraniczne słownictwo, które sami chętnie stosujemy. Nieumiejętna wymowa lub nieznane znaczenie są jednak w stanie zawstydzić nawet najbardziej doświadczonego kelnera. Jakie zapożyczenia są obecnie najpopularniejsze w polskiej gastronomii i gdzie szukać wzorcowej wymowy językowych łamańców?

Zobacz więcej
EuroGastro

EuroGastro & WorldHotel 2022 – kolejna edycja targów za nami

Jak co roku nie mogło nas zabraknąć na największych targach gastronomiczno-hotelowych w Polsce EuroGastro & WorldHotel! W dniach 17-19 maja w PTAK WARSAW EXPO w Nadarzynie pod Warszawą, prezentowaliśmy nasze innowacyjne rozwiązania usprawniające codzienną pracę w gastronomii. To były trzy intensywne dni pełne efektywnych spotkań i niesamowitych wrażeń. Relację z wydarzenia przedstawiamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Zobacz więcej