Baza wiedzy - slider

GASTROPORADNIK
wpisy blogowe, które podpowiedzą Ci jak zwiększyć
efektywność biznesu w branży gastronomicznej

Blog o branży gastronomicznej

miniPOS w gastronomii

Mobilny POS – czy warto?

Prowadząc gastronomię trzeba stale liczyć się nie tylko z presją czasu, ale także oczekiwaniami, jakie stawiają konsumenci. Rynek HoReCa jest w ciągłej fazie rewolucji, a jedną z najbardziej znaczących jest rewolucja cyfrowa. Jak umiejętnie wykorzystać nowe rozwiązania IT aby rozwinąć działalność?

Zobacz więcej
Nowa matryca stawek VAT 2020

Kawa i ciastko – co z tym VATem?

Od lipca 2020 obowiązuje nowa matryca stawek VAT! Aktualizacja przepisów miała na celu zapewnienie przejrzystości i uproszczenie ich stosowanie. Jak odnaleźć się w gąszczu przepisów i nie narazić na kontrolę skarbową?

Zobacz więcej
social media w gastronomii

5 porad jak prowadzić social media dla gastronomii

Rynek gastronomiczny mocno poddawany jest rewolucji internetowej. Podstawą prowadzenia tego biznesu są nie tylko technologiczne rozwiązania (system, terminale i mobilne aplikacje) ale też narzędzia promocyjne. Jak kreatywnie i zaangażowaniem wykorzystać dostępne aplikacje? Co jest kluczowe aby zaistnieć w świecie gastronomicznego social media?

Zobacz więcej

Urządzenia do gastronomii – wydajność i trwałość

Technologie informatyczne na stałe wkroczyły do szeroko pojętej gastronomii. Dzięki swojej funkcjonalności ich zastosowanie znajdziemy nawet w kawiarni czy pizzerii. Na co zwrócić uwagę przy doborze sprzętu IT do swojej restauracji? Jakie urządzenia obsługują oprogramowanie do zarządzania dla gastronomii? Który sprzęt będzie wspierać w pracy kelnerów?

Zobacz więcej
Kelner - mistrz sprzedaży dodatkowej

Kelner – mistrz dosprzedaży

Upselling to w ostatnich latach najpopularniejsza forma marketingu perswazyjnego. Większość Klientów rozpoznaje ją przede wszystkim na stacjach benzynowych (np. ciastko do kawy). Taka dosprzedaż w gastronomii rządzi się jednak innymi prawami a rozpoznawalność tej techniki musi być minimalna. Jak to działa?

Zobacz więcej

Diety bezmięsne – coraz silniejszy trend także w Polsce

Coraz więcej osób decyduje się na ograniczenie lub całkowite zrezygnowanie z mięsa w swojej diecie. Powstaje wiele różnych odmian tych diet: fleksitarianizm, wegetarianizm, weganizm, frutarianizm. Biorąc to pod uwagę w menu każdej restauracji powinno znaleźć się coś, co jest dobre dla osób ograniczających spożycie mięsa. Na co zwrócić uwagę w swojej restauracji?

Zobacz więcej

Jak udoskonalić obsługę w sezonie ogródkowym?

Ogródki gastronomiczne to duża szansa dla lokali na powiększenie swoich zysków w okresie letnim. Poniżej prezentujemy rozwiązania, które znacznie ułatwią pracę nawet w znacznie powiększonym ogródku i jednocześnie przyspieszą rotację stolików zwiększając tym samym zyski lokalu.

Zobacz więcej

Jak usprawnić obsługę w nowej rzeczywistości?

W tym tygodniu na nowo mogą otwierać się lokale gastronomiczne. Nowe warunki niosą jednak wiele ograniczeń i wymagań dla branży gastronomicznej. Większe odległości między Gośćmi, środki dezynfekcyjne czy limit osób w lokalu – to wszystko wyzwania, do których trzeba się dostosować. Poznaj rozwiązania, które Ci w tym pomogą.

Zobacz więcej

18 maja otwarcie lokali gastronomicznych

W związku z kolejnymi etapami odmrażania gospodarki znamy już oficjalny termin otwarcia lokali gastronomicznych – 18 maja 2020 roku. W poniedziałek wszystkie zamknięte lokale mogą na nowo zapraszać swoich gości do spożywania posiłków w ulubionych miejscach.

Zobacz więcej

Nowe spojrzenie na zamawianie posiłków

Początek roku 2020 niesie dla branży gastronomicznej wielkie wyzwanie – jak przetrwać w czasie, kiedy restauracje są zamknięte i nie mogą przyjmować gości. Oczywiście, wiele tych biznesów postawiło na sprzedaż posiłków na wynos lub z odbiorem osobistym.

Zobacz więcej