Cafe 15 – urokliwa restauracja w budynku starej stacji kolejowej
W malowniczej miejscowości Lubasz w woj. Wielkopolskim znajduje się jedyna w swoim rodzaju restauracja – Cafe 15. Mieści się ona w nietypowym i klimatycznym miejscu – w odremontowanym, zabytkowym budynku starej stacji kolejowej. Na Gości czekają specjalności lokalu − przepyszne domowe burgery i pizze, których można skosztować w oryginalnym, industrialnym wnętrzu restauracji. Zapraszamy do lektury artykułu, w którym zabierzemy Was na wycieczkę do tej wyjątkowej knajpy!

Następna stacja - Cafe 15

Cafe 15 istnieje już od września 2012 r. i jak mówi właściciel restauracji, pan Andrzej Staniewski: „Przez pierwsze 6 lat mieściliśmy się w małej lokalizacji w centrum Lubasza. W czerwcu 2018 r. przenieśliśmy się do nowo zaadaptowanego budynku starej stacji kolejowej, co otworzyło nowe możliwości”.

Zanim jednak to nastąpiło, właściciele przeprowadzili generalny remont tej zabytkowej budowli, po którym Cafe 15 zachwyca. Ceglany budynek starej stacji kolejowej, w którym znajduje się restauracja oraz pobliskie tory sprawiają, że już od wejścia do lokalu można poczuć niepowtarzalną atmosferę. Potem jest jeszcze lepiej – wszystko za sprawą znakomitych potraw i wyjątkowego wystroju.

Wystrój z nutą historii

Budynek przeszedł generalny remont, ale właściciele zachowali charakter miejsca. We wnętrzu restauracji znajduje się sporo akcentów nawiązujących do nietypowej lokalizacji knajpy jak choćby stara tablica z nazwą peronu, czy też reflektory być może niegdyś należące do zabieganych pracowników kolei. Goście znajdą w niej również np. drewniane okienko, w którym podróżni kupowali bilety na pociąg. Wrażenie robi także zachowane z czasów świetności dworca wejście – są to ogromne, rozsuwane drewniane wrota osadzone w nowoczesnej formie.


Właściciele doskonale połączyli historię z nowoczesnością. Oryginalne elementy zachowane ze starego budynku dworca świetnie współgrają z nowoczesnymi, industrialnymi dodatkami. Restauracja jest przytulna – wszystko dzięki ceglanym ścianom i drewnianym meblom, które dopełniają czarne, metalowe akcenty. Można je odnaleźć choćby w przepięknych ramach okien, których oryginalny kształt został zachowany, a także w zegarze, który niegdyś mógłby wskazywać godzinę podróżnym. Na uwagę zasługuje również bar, który jest wyjątkowo zaprojektowany i doskonale wpisuje się w charakter miejsca. Jakby tego było mało, to na zewnątrz czeka na Gości urokliwy ogródek, w którym mogą relaksować się wśród pobliskiej przyrody.

Domowe burgery i muzyka na żywo

Cafe 15 to miejsce, w którym ważna jest historia i lokalność. Świadczą o tym nie tylko zachowane elementy budynku starej stacji kolejowej, ale również fakt, że ściany restauracji ozdabiają zdjęcia dziadków właściciela, którzy jeszcze przed wojną prowadzili knajpę w centrum Lubasza. Patrząc na te fotografie oraz wnętrze Cafe 15 nie sposób nie zauważyć, że jest on prowadzony z pasją, która przejawia się również w przepysznym jedzeniu. Goście mogą zjeść specjalność lokalu − jedyne w swoim rodzaju domowe burgery w bułce własnego wypieku, a także klasyczną pizzę na cienkim cieście.

Co więcej, Goście mogą liczyć również na atrakcje w postaci występów na żywo. Zespoły i wykonawcy, którzy występują w restauracji reprezentują rozmaite gatunki muzyczne − jazz, poezję śpiewaną czy też muzykę elektroniczną, więc każdy może znaleźć dla siebie idealny koncert.

Współpraca z Gastro

Jesteśmy dumni, że codzienną pracę tego wyjątkowego lokalu wspierają rozwiązania od Gastro. O sprawność obsługi dowozów dba GastroPOS z modułem delivery, a profesjonalną obsługę Gości zapewniają dwa kolejne stanowiska GastroPOS i MiniPOS. Jak mówi pan Andrzej Staniewski, właściciel Cafe 15: „Przez lata za granicą pracowaliśmy na systemach POS, więc było naturalne, że w nowym, większym miejscu będziemy potrzebować podobnego systemu, żeby zapanować nad komunikacją i sprzedażą. Zależało nam na jasności przekazu między barem, kuchnią, kelnerami i dowozami. System rozbudowaliśmy po dwóch latach o dodatkowe GastroPOSy i drukarki, co wynikło z rozwoju i zrozumienia naszych potrzeb. Jesteśmy zadowoleni z rozwiązań od Gastro i polecamy je każdemu restauratorowi”.

Jak widać, Cafe 15 to restauracja, którą warto odwiedzić nie tylko po to, aby skosztować przepysznych potraw tworzonych dla Gości z pasją i z sercem, ale także by zobaczyć jej wyjątkową lokalizację i wnętrze. To punkt obowiązkowy dla każdego smakosza i osób spragnionych wrażeń. Do zobaczenia w Lubaszu w Cafe 15 przy ul. Kolejowej 4!