Drogo, drożej… 5 sposobów na zachowanie cen w menu

Wzrost cen to ostatnio jedno z największych wyzwań w branży gastronomicznej. Coraz droższa energia, koszty utrzymania lokalu, wyższa płaca minimalna i przede wszystkim galopująca inflacja – zmuszają wielu przedsiębiorców do zastanowienia się nad rentownością prowadzenia działalności. Jak przechytrzyć podwyżki i nadal pozostać konkurencyjnym w branży gastro?

Wzrost cen a przyszłość gastronomii

Po zniesieniu ostatnich obostrzeń polska gastronomia szybko zaczęła odrabiać straty. Według raportu badawczego PMR cała branża HoReCa w latach 2022 – 2027 będzie się rozwijała w tempie 8 proc. rocznie. Ze względu na inflację realne tempo będzie jednak nieco niższe. Jak przetrwać ten trudny okres i dostosować swoją firmę do wymagających, rynkowych warunków? Poniżej kilka sposobów na zachowanie cen w karcie dań:

1. Food cost od nowa

Według raportu PMR przedstawiciele branży gastronomicznej deklarują od ubiegłego roku podwyżki na poziomie między 10 a 15 proc. Wiadomo jednak, że w tym roku ceny w większości lokali mogą urosnąć nawet o 30 proc. W przypadku tak dużych wzrostów każda zmiana w menu wiąże się ze sporym ryzykiem. Metodą w tym przypadku nie jest częste i stopniowe podwyższanie cen, ale globalna kalkulacja całego menu. Pomoże nam w tym ponowne przeliczenie kosztów produkcji wszystkich potraw. Restaurator dokładnie powinien policzyć food cost np. w programie Gastro Finanse. Umiejętne dostosowanie cen nie zawsze polega na podniesieniu ich tam, gdzie najbardziej wzrosły koszty produktów, ale rozłożenie podwyżek na różne pozycje, aby uniknąć radykalnego wzrostu cen w menu.

2. Krótsze menu

Po dokładnej analizie cen i opracowaniu nowych stawek, warto również przyjrzeć się wszystkim pozycjom w menu. Każda z nich to dodatkowy koszt, jaki ponosimy robiąc zapasy. Zredukowanie pozycji w spisie dań powinno przynieść natychmiastowe oszczędności, które z kolei mogą obniżyć wzrost cen. Dotyczy to nie tylko samych dań głównych, ale także wszystkich przekąsek czy nawet napojów. Ograniczenie ilości pozycji to praktyka walki z inflacją, którą deklaruje wiele firm z branży gastronomicznej.

3. Zmiana gramatury

To sposób wielu producentów żywności, którzy chcąc uniknąć podwyżki cen swoich produktów zmniejszają ich wagę. Coraz częściej ta sama praktyka jest stosowana w gastronomii, gdzie również redukuje się wagę składników, aby gość mógł zapłacić taką samą cenę jak wcześniej. Należy jednak robić to umiejętnie, zachowując właściwe proporcje. Redukcje gramatury najdroższych składników można uzupełnić produktami, których cena zwiększyła się nieznacznie. Taki proces należy jednak wprowadzać bardzo ostrożnie. Chociaż większość klientów doskonale zdaje sobie sprawę z rynkowych reguł, to jednak obniżanie gramatury dań nie jest dla nich zrozumiałą praktyką. Rozwiązaniem może się okazać wybór różnych gramatur potraw na poziomie menu, który pozwoli zrozumieć zasady kształtowania cen i pozwoli wybrać danie według uznania.

4. Zamienniki z kraju i ze świata

Według raportów analizujących wzrosty cen najbardziej w ostatnim czasie podrożały produkty tłuszczowe. Znajdujące się w tej grupie oleje i masło zdrożało o blisko 50 proc. Najwyższy wzrost cen dotyczy również mięsa, cukru, makaronu i nabiału. Najwyższe podwyżki dotyczą zazwyczaj produktów znanych marek, które swoją polityką cenową wpływają na resztę rynku. Wielu przedsiębiorców z branży gastronomicznej coraz częściej poszukuje alternatyw, które pozwolą zredukować koszty produkcji posiłków. Sposobem okazują się nie tylko mniejsi producenci i dostawcy (często spoza wielkich miast), ale również dostawcy z krajów, gdzie inflacja nie poszybowała tak wysoko. Okazuje się, że niektóre produkty znacznie taniej kupić z zagranicy niż w Polsce.

5. Stany magazynowe i zakupy

Według prognoz ekonomistów szczyt inflacji przyjdzie dopiero pod koniec połowy 2023 roku. Do tego czasu należy się spodziewać bardzo trudnych warunków, które wiążą się m.in. z sytuacją za naszą wschodnią granicą. Dla przedsiębiorców z branży gastronomicznej czas na planowanie już się skończył. Już teraz należy szczegółowo zweryfikować swoje stany magazynowe, szczególnie zwracając uwagę na wyniki inwentaryzacji. Po analizie należy zredukować zasoby i planując kolejne zakupy pomyśleć o kosztach przechowywania żywności, które wynikają z zużycia energii elektrycznej. Niektóre produkty nadające się do długiego przechowywania warto jednak kupić na zapas, aby w następnych miesiącach uniknąć jeszcze większych wydatków. Według analityków z działów zakupów dla sieci spożywczych najbardziej w tym półroczu zdrożeją: alkohol, mięso, nabiał i warzywa. Szczyt podwyżek w tych kategoriach ma nastąpić w kwietniu, aby potem nieznacznie spaść. Warto więc uwzględnić te prognozy podczas planowania zakupów na wiosenny sezon.

Wzrost cen w menu a inne koszty

Nadal rosnąca inflacja to kolejny silny cios w rozwijającą się polską gastronomię. Pozytywne wyniki finansowe z popandemicznego okresu napawają jednak dużym optymizmem. Chociaż średni wzrost cen na poziomie 18 – 20 proc. nie powinien załamać rynku, to należy pamiętać, że nakładają się na to jeszcze wyższe ceny energii i wzrost minimalnego wynagrodzenia. Warto na poważnie potraktować antyinflacyjne narzędzia, aby za pół roku z dużą dynamiką nadpracować zysk. Restaurator powinien również na bieżąco kontrolować swoje wydatki i trzymać rękę na pulsie w kwestii stanów magazynowych. Takie zachowawcze zarządzanie przyniesie korzyści i pozwoli na rozwój biznesu nawet w trudnych czasach.