Integracja kasy i terminala − bezpieczeństwo i komfort sprzedaży

Integracja kasy i terminala − bezpieczeństwo i komfort sprzedaży

Płatności elektroniczne to coraz powszechniejsza forma transakcji, która wypiera gotówkowy obrót pieniędzy. Umożliwia to przede wszystkim rozwinięta infrastruktura urządzeń cyfrowych, które są nieustannie udoskonalane. Wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort realizowanych transakcji. Jedną z najważniejszych konfiguracji jest obecnie integracja kasy i terminala. Niebawem stanie się to powszechnym obowiązkiem. Dlaczego już teraz warto połączyć urządzenia i stworzyć zamknięty obieg fiskalny? 

Karty wypierają gotówkę

Karty płatnicze, choć wydają się wynalazkiem współczesności, funkcjonują w Polsce już od lat 60. XX wieku. Używali ich wówczas wyłącznie zagraniczni turyści, którzy w ten sposób podejmowali gotówkę w wybranych placówkach bankowych. Nasz rodzimy system kart płatniczych zaczął się rozwijać dopiero po zmianie systemu. W 1991 roku wydano pierwszą elektroniczną kartę, aby już pięć lat później wygenerować ich ponad milion. U progu milenium Polacy dysponowali już 10 milionami plastikowych kart. Dziś są prawie we wszystkich portfelach i jest ich łącznie ponad 44 miliony. Dynamiczny wzrost płatności elektronicznych umożliwił nie tylko wprowadzenie bankowości internetowej. Także rozwój infrastruktury. Dzięki temu możliwe jest wypłacanie gotówki w bankomatach oraz realizacja nawet drobnych transakcji w miejscu sprzedaży.

Szybkość i bezpieczeństwo

Dziś większość z nas nie wyobraża sobie funkcjonowania bez plastikowego „portfela”. Zdajemy sobie sprawę jak bardzo płatności elektroniczne przyspieszają zakupy i zapewniają bezpieczeństwo obu stronom transakcji. Według badania „Płatności bezgotówkowe oczami Polaków 2021” aż 64 procent osób płaci obecnie za zakupy kartą płatniczą. Co więcej, liderami cyfrowych płatności są młodzi ludzie z dużych miast. Coraz chętniej płacą oni za pomocą telefonów czy zegarków.

Wszystkie, nowe metody płatności mają przede wszystkim przyspieszyć finalizowanie transakcji i poprawić ich komfort eliminując konieczność używania kart. W kwestii usprawnienia i optymalizacji płatności swój wkład mają również przedsiębiorcy. Dzięki integracji kasy i terminala, mogą nie oni tylko przyspieszyć transakcję, ale także poprawić jej bezpieczeństwo. 

Integracja kasy i terminala dla bezpieczeństwa

Stanowiska kasowe w wielu przedsiębiorstwach coraz częściej przyjmują formę nowoczesnych systemów sprzedażowych, które w oparciu o POS stanowią wielofunkcyjne wsparcie sprzedawców. Elektroniczne płatności w większości przedsiębiorstw są jednak nadal niezintegrowane z systemami sprzedażowymi stanowiąc oddzielne urządzenie, które wymaga dodatkowej uwagi sprzedawców i powtórzenia pewnych czynności kasowych. Terminale obsługujące płatności elektroniczne są zazwyczaj udostępniane przez operatorów płatności, którzy formalnie obsługują elektroniczny obieg pieniędzy między sklepem, a kupującymi. Zawierane z nimi umowy nie stanowią przeszkody dla integracji kas fiskalnych czy systemów sprzedażowych z terminalami. Połączone ze sobą urządzenia − nadal są od siebie niezależne, a dwustronna komunikacja zapewnia znacznie szybszą obsługę każdej, pojedynczej transakcji podnosząc przy tym jej bezpieczeństwo. Dzięki integracji unikamy podania omyłkowej kwoty na terminalu oraz zyskujemy dodatkową przestrzeń. Dzięki temu, że możemy zrezygnować z dodatkowej drukarki do potwierdzeń transakcji (możemy je drukować na tej samej drukarce, która obsługuje paragon fiskalny).  

W wielu przypadkach zintegrowanie urządzeń kasowych zabezpiecza także przedsiębiorców przed nieuczciwymi praktykami pracowników. Dotyczy to przede wszystkim gastronomii, gdzie panuje duża rotacja i sezonowość zatrudnienia, a możliwość manipulowania rachunkami niesie ze sobą niebezpieczeństwo utraty zysków. 

Integracja kasy i terminala - prawny obowiązek w 2022 roku

W 2022 roku płatności elektroniczne staną się jeszcze bardziej powszechne za sprawą nowego pakietu przepisów podatkowych, które są określane przez polityków Polskim Ładem. Od przyszłego roku przedsiębiorcy w faktycznym miejscu wykonywania swojej działalności będą zobowiązani do elektronicznego rozliczania transakcji. Ustawodawcy przewidzieli jednak ulgi dla firm, które będą musiały zainwestować w nowe urządzenie, umożliwiając im odliczenie zakupu od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.  

To jednak nie jedyny obowiązek, który wejdzie w życie wraz z nastaniem Polskiego Ładu. Od połowy przyszłego roku przedsiębiorcy, którzy posiadają już swoje kasy online będą musieli zintegrować je z terminalami płatniczymi. Dzięki temu, do Centralnego Repozytorium Kas trafią nie tylko wystawianie przez kasy e-paragony, ale także informacje o zrealizowanych płatnościach elektronicznych. Zmiany, które niebawem zaczną obowiązywać są kolejnym krokiem na drodze do ograniczenia tradycyjnych form płatności w wymianie handlowej.