Jak urządzić ogródek restauracyjny?

Sezon ogródkowy w pełni, a ty jeszcze wahasz się czy otworzyć przestrzeń przed lokalem dla Gości? Nie ma się nad czym zastanawiać i czas zacząć urządzać ogródek restauracyjny. Oczywiście wszystko zależy od specyfiki miejsca i jego indywidualnych potrzeb, ale są elementy niezbędne w każdym ogródku.  

Zanim zaczniesz go urządzać, wybierać meble i dodatki, musisz zadbać o spełnienie wymogów prawnych i o zapewnienie bezpieczeństwa odwiedzającym. Pamiętaj o zezwoleniu na prowadzenie ogródka, koncesji na alkohol (jeśli potrzebna), kontroli sanepidu, zajęciu pasa drogowego i zgodzie urzędu miasta. Kiedy już dopełnisz wszystkich formalności, możesz zacząć zdobywać wyposażenie! Możesz je kupić od sprawdzonych hurtowników lub wydzierżawić od konkretnych dostawców. 

Ogródek restauracyjny stanowi wizytówkę lokalu, w końcu zazwyczaj jest pierwszym, co widzi Gość. Zadbanie o wygląd zewnętrznej części restauracji jest też dobrym sposobem na przyciągnięcie potencjalnych Klientów.  

Oczywiście wygoda i czystość są niezbędne, ale to właśnie wystrój jest tym, co przyciągnie wzrok Klienta. Warto zatem uczynić z ogródka atut lokalu. Po pierwsze trzeba zadbać o to, by wystrój był spójny z tym, co jest we wnętrzu tak, by obie części restauracji tworzyły całość. Jeśli twoja restauracja jest urządzona w stylu prowansalskim, nie urządzaj ogródka na wzór amerykańskiego baru.  

Wyposażenie ogródka restauracyjnego

Wyposażenie ogródka restauracyjnego

W ogródku panuje zupełnie inny klimat niż w samym lokalu. Świeże powietrze tworzy bardziej sielankową atmosferę, zachęca do spotkań z przyjaciółmi i rodziną. Ważne jest zatem, by Goście chcieli (i mogli) spędzić w ogródku nawet kilka godzin. Zadbaj o ich komfort i wybierz wygodne meble. Plastikowe krzesła i małe stoliki nie są tym, czego oczekują spragnieni odpoczynku i rozrywki Goście.  

W co zainwestować, by Klientom było wygodnie? Przede wszystkim w odpowiednie meble ogrodowe. Powinny być komfortowe, stylowe i dobrej jakości. Postaw na solidność i wytrzymałość – dzięki temu posłużą wiele lat, mimo zmiennych warunków pogodowych. Meble muszą być odporne na wilgoć, słońce i wykonane z materiałów, które łatwo utrzymać w czystości. 

Do ogródka restauracyjnego i kawiarnianego dobre będą meble z aluminium. Są lekkie, łatwe w czyszczeniu. Po zamknięciu lokalu, można je układać jedno na drugim, co rozwiązuje problem ich przechowywania. Co ważne, meble aluminiowe są odporne na korozję i posiadają wzmocnioną przed ścieraniem powłokę. 

Dobrym rozwiązaniem będą też leżaki, ale one bardziej sprawdzą się w ogródkach piwnych niż restauracjach. 

W lokalach, które odwiedzają rodziny z dziećmi lub są organizowane uroczystości, powinny być też meble dla dzieci. Dla najmłodszych może jakiś kącik zabaw albo stoliczek z kolorowankami? Warto też pomyśleć o udogodnieniach dla osób niepełnosprawnych i starszych.  

Ochrona przed kapryśną pogodą

Absolutnie niezbędnym elementem w każdym tego typu ogródku są parasole – ochronią one przed deszczem i słońcem. Pamiętaj, by były odpowiednio zabezpieczone i nie stanowiły zagrożenia przy silnych podmuchach wiatru. Możesz też pomyśleć o markizie. Wszystko zależy od warunków powierzchniowych.  

Trafionym pomysłem może się też okazać zadaszenie ogródka restauracyjnego, np. namiotem ogrodowym. Jednak musi być ono wykonane z materiału odpornego na promienie słoneczne, inaczej wyblaknie. 

A co kiedy będzie chłodniej? Wieczorne ochłodzenie też nie powinno stanowić problemu. Zaoferuj swoim Gościom koce, narzuty i promienniki ciepła. Dzięki temu, ogródek restauracyjny będzie funkcjonował dłużej, a to przełoży się na zyski.  

Dodatki do ogródka restauracyjnego

Wyjątkowe dodatki do ogródka restauracyjnego

Dodatki sprawią, że ogródek restauracyjny będzie miał „duszę”. To one sprawią, że będzie przytulnie. Prostym rozwiązaniem są poduszki. Są one niezbędne w przypadku krzesełek metalowych lub ratanowych.  

Ważne są też rośliny i odpowiednio dobrane doniczki. Kwiaty sprawią, że nawet szara elewacja miejskich budynków będzie atrakcyjna. Rośliny mogą być też zawieszone pod sufitem, na ścianach budynku lub tworzyć płot dookoła ogródka. Przy wyborze kwiatów zwróć uwagę na ich sezonowość. 

Ważne jest też oświetlenie. Nie tylko pozwoli dostrzec Gościom, co mają na talerzach, ale zapewnią też odpowiedni nastrój. Możesz wybrać stojące lampy, wiszące girlandy lub postawić świece na stolikach. 

O co jeszcze warto zadbać? Oczywiście o dekorację i nakrycie stołów. Dobierz je tak, by pasowały do wnętrza lokalu, zadbaj o to, by stoły wyglądały estetycznie i zachęcająco. Nie zapomnij o klipsach, które zapobiegną zrywaniu obrusów przez wiatr.  

Co jeszcze może pojawić się w ogródku restauracyjnym?

Oczywiście, że nowoczesne rozwiązania technologiczne, a ponadto wystrój, dobre jedzenie i picie. Ale ważna jest też obsługa gości, a zapanowanie nad samym lokalem i ogródkiem może być sporym wyzwaniem. Warto więc ułatwić sobie pracę z odpowiednim sprzętem i systemem dedykowanym branży gastronomicznej.

Kompaktowy midiPOS 

To świetne rozwiązanie tam, gdzie nie ma miejsca na pełne stanowisko POS, czyli w ogródku restauracyjnym. Moduł zawiera ekran logowania, dzięki czemu kelner widzi wszystkie rachunki. Midi POS ma też podgląd na stoliki w sali i w ogródku, co jest niezwykle istotne przy obsłudze dużej liczby Klientów. 

LRS, czyli systemy przywoławcze

Na jakość obsługi, a tym samym satysfakcję Gości, wpływa dobra komunikacja między pracownikami. Ta jednak może być utrudniona, kiedy muszą kursować między kuchnią a ogródkiem. Rozwiązaniem są systemy przywoławcze, czyli LRS:  

  • Pager dla kelnera - za pomocą pagera kucharz może w dyskretny sposób porozumiewać się z kelnerem, wzywać go, kiedy zamówienie jest gotowe 
  • Transmiter Pronto - jest przymocowany do stolika, dzięki czemu Gość może przywołać kelnera w każdej chwili 
  • Coaster  – to urządzenie, które Gość otrzymuje przy składaniu zamówienia, kiedy jest gotowe, coaster wibruje

Kiosk w ogródku

Mniej kolejek, szybsza obsługa. Mniejsze ryzyko pomyłek. Dodatkowa powierzchnia reklamowa. Właśnie to zapewnia kiosk gastronomiczny. A oprócz tego, kojarzy się też z miejscem nadążającym za trendami, które umożliwia szybką obsługę.