Kufel do piwa kuflowi nierówny - czas na przegląd szkła

Kufel do piwa, a właściwie dobór jego rodzaju do konkretnego piwa stanowi jeden z ważniejszych elementów degustacji tego napoju. Podobnie jak w przypadku relacji kieliszek-wino, tak też to naczynie ma znaczący wpływ na wydobycie właściwego dla danego gatunku aromatu, smaku, barwy, a także klarowności. O ile w pubie czy restauracji obsługa zaserwuje piwo zgodnie z jego przeznaczeniem, tak w przypadku samodzielnego korzystania z Beerwall-a warto wiedzieć do jakiego szkła powinniśmy nalać chmielowy napój, aby zachował on swoje właściwości.
Poznaj rodzaje kufli!

 

Czym jest Beerwall?

Z jęz. angielskiego, Beerwall oznacza piwną ścianę, a dokładniej ścianę z piwami. Jest to połączenie innowacyjnej aplikacji z nalewakami. Sprawia to, że Klient może degustować dowolną ilość każdego serwowanego rodzaju piwa, a następnie wybrać to, które najbardziej mu smakuje. Jego działanie jest bardzo proste:

  1.   Klient rejestruje w lokalu kartę prepaid do korzystania z Beerwall-a.
  2.   Następnie doładowuje kartę dowolną kwotą za pomocą aplikacji w telefonie, bądź na miejscu w lokalu. Od tego momentu karta        jest gotowa do użycia.
  3.   Konsument wkłada kartę do czytnika przy odpowiednim nalewaku.
  4.   Nalewa tyle trunku ile chce do swojego kufla na piwo, a na monitorze jest wyświetlona jego ilość i aktualne saldo na karcie.
  5.   Po wyjęciu karty zapisywana jest transakcja, a środki z karty zostają odjęte.

Szybsza rotacja, większa sprzedaż oraz niezapomniane i komfortowe doświadczenie konsumenckie w związku z wygodną samoobsługą – takie rozwiązanie skutecznie podniesie atrakcyjność lokalu. Szczególnie istotnym aspektem jest charakterystyczny dla weekendów oraz wieczorów ruch w lokalu i dysproporcja pomiędzy personelem a ilością klientów. Nalanie jednego kufla z piwem zajmuje barmanowi średnio 15-20 sek., a do tego dochodzi czas na rozliczenie płatności. Lokal ze ścianą piwną jest w stanie odciążyć pracowników lokalu, tym samym skracając czas obsługi. Takie doświadczenie może być także formą prezentu dzięki doładowanej karcie, która może służyć jako karta podarunkowa.

EuroGastro & WorldHotel

Jakie szkło do jakiego piwa?

W tym miejscu przechodzimy do sedna tematu. Z tak właściwym wyborem degustacja piwa już nigdy nie będzie taka sama. Poznajcie różne rodzaje szkła, w których powinny znaleźć się odpowiednie gatunki piw.

Kufel do piwa

Na początek nie można zapomnieć o klasyce i pewnego rodzaju pierwszym skojarzeniu, kiedy mówimy o piwie. Choć przeważnie kufel do piwa jest szklany, tak można go zobaczyć również w drewnianym wydaniu. Charakteryzuje go uchwyt, co mocno wpływa na komfort używania kufla. Jest masywny i zazwyczaj ciężki.

Do kufla nalejemy następujące piwa:

●   Jasny lager
●   Pilsner
●   Porter
●   Koźlak

Pokal

Drugie po kuflu do piwa najpopularniejsze naczynie, w którym serwuje się piwo. Zamiast uchwytu z bocznej strony, jego podstawą jest nóżka. Ma zdecydowanie cieńszą ściankę niż kufel, co pozwala na dokładne wyeksponowanie barwy i klarowności trunku. To, co czyni pokala pokalem, to jego charakterystyczny kształt: kuliste dno i delikatnie zwężająca się szyjka. Pozwala to na wydobycie się z piany rozmaitych aromatów.

Piwa, które są przeznaczone do pokala, to:
●   Pilznery
●   Ciemne lagery
●   Koźlaki

Snifter

Podobnie jak poprzednie szkło, snifter charakteryzuje się zwężającym się kształtem oraz nóżką, która – kiedy trzymana w dłoni – ogrzewa piwo od spodu. Obie cechy grają ważną rolę przy degustacji i nie można ich od siebie oddzielać. To, co jednak go odróżnia, to jego znacznie większa szerokość i tym samym mniejsza wysokość. Swoim wyglądem przypomina kielich do brandy czy koniaku. Kształt sniftera, a szczególnie zwężona ku wylotowi czasza, pozwala na wyczucie lub “wywąchanie” (ang. Sniff czyli wąchać) bogatych, zróżnicowanych aromatów.

Ze sniftera najlepiej spożywać piwa wyraziste i aromatyczne, takie jak:
●   Koźlak
●   Stout
●   IPA

Tulip

Już sama nazwa trafnie określa kształt owej szklanki, która przypomina kwiat tulipana. Tak samo jak pokal czy snifter, podstawę tulipa stanowi nóżka. Jedynym elementem, który odróżnia go od wcześniej wymienionego szkła, jest rozszerzenie tuż przy rancie. Taki kształt pozwala na utrzymanie większej ilości piany, w której zawarte aromaty znacząco wpłyną na degustację.

Jeżeli opis Cię przekonał, koniecznie go wypróbuj z piwami typu:
●   Ale
●   Saison
●   Gueuze

 

Szklanka do piwa

Zaraz po kuflu do piwa absolutnym klasykiem jeśli chodzi o nalewanie tego trunku jest prosta, wysoka, lekko rozszerzająca się ku górze szklanka. Jej cienkie szkło doskonale podkreśli orzeźwiający charakter lagera, którego skumulowana przy rancie piana dodatkowo uwalnia aromaty chmielu i słodu.

Szklanka do piwa pszenicznego (typu Weizen)

Cechuje się długim zwężeniem na dole i rozszerzającą się góra. Dzięki swojej wysokości i smukłości, szklanka podkreśla i dłużej utrzymuje charakterystyczną dla Weizenów pianę, gradację barw i podkreśla jasny kolor trunku.

French Jelly Glass

Jest to szklanka z grubszego szkła o charakterystycznej rzeźbie dolnej części. Stosunkowo grube, bardziej wytrzymałe szkło skuteczniej utrzyma niższą temperaturą, niż pozostałe szklanki o cieńszych ściankach.

Takie szkło fantastycznie się sprawdzi przy spożywaniu:
●   orzeźwiających radlerów
●   piw owocowych, smakowych,
●   lambiców,
●   piw kwaśnych,
●   witbierów.

Szklanki pintowe

Zawdzięczają swoją nazwę pojemności jednej pinty. Zarówno szklanki, jak i sama jednostka, są najbardziej popularne w USA, Wielkiej Brytanii i Irlandii.

●    Imperialna pinta (Irish Imperial Pint) ma pojemność około 568 ml. Szeroka, o nieco węższym dole i rozszerzonej części górnej. To sprawia, że szkło świetnie leży w dłoni i wpływa na wyeksponowanie aromatów.

●    Z kolei Shaker (American Pint) mieści ok. 473 ml. Wyglądem przypomina shaker do sporządzania drinków, oczywiście bez nakładki. Prosty kształt o lekko rozszerzających się od dołu ku górze bokach, wykonana jest z nieco grubszego szkła.

●    Ostatnia z pint – Nonic (British Pint) – charakteryzuje się wybrzuszonym pierścieniem w okolicach górnej części.

Planujesz zdegustować stouta, jasnego lagera, portera czy większość piw typu Ale? Szklanki pintowe sprawdzą się do tego doskonale!

Mamy nadzieję, że teraz samodzielna degustacja piwa z Beerwall-a będzie nie tylko łatwiejsza, ale także szeroki wybór z dużą różnorodnością pozwoli wyeksponować esencję piwa i nadać mu niepowtarzalny smak. Udostępnienie Klientom odpowiedniego rodzaju szklanek i kufli do piwa, z pewnością zostanie docenione i pokaże profesjonalizm, a same pozytywne opinie o Twoim lokalu będą pojawiały się każdego dnia. Na zdrowie!

Zobacz więcej na temat Beerwall-a

Gastro_logo_500px_trans

LSI SOFTWARE S.A.
ul Przybyszewskiego 176/178
93-120 Łódź

Materiały do pobrania