Nowe matryce stawek VAT
w gastronomii

Slider

Nasi Klienci jak zawsze są spokojni. Wiedzą, że aktualne oprogramowanie to gwarancja zgodności z wszelkimi regulacjami prawnymi. Kwestia, która wymaga obecnie trochę uwagi to nowe matryce stawek VAT.

Jak wiadomo, wybór odpowiednich stawek VAT przy prowadzeniu rozliczeń za pomocą kasy fiskalnej zawsze jest nieco kłopotliwy. Dogodniejszym rozwiązaniem są komputery POS z systemem Gastro połączone z drukarką fiskalną. Taki zestaw to łatwość obsługi oraz szybsza praca. Dodatkowo, dla wygody naszych Klientów dostarczamy również sprzęt. Niezawodne i odporne na trudne warunki pracy komputery POS znanej firmy Posiflex.

Rozporządzenie Ministerstwa Finansów (z dn. 29.04.2019) wprowadza zmiany stawek VAT na urządzeniach fiskalnych (§ 6.1, pkt 5). Regulacja ta dotyczy wszystkich urządzeń fiskalnych: z kopią papierową, elektroniczną oraz on-line fiskalizowanych od 1 maja 2019 r.

W przypadku urządzeń fiskalizowanych przed 1 maja zmianę matrycy stawek VAT należy przeprowadzić do 31 lipca 2019 r. Do tego terminu można też rejestrować sprzedaż w oparciu o dotychczas stosowaną matrycę VAT (§59.).

Dla przypomnienia przypisane stawki to:

  • Litera „A” – podstawowa podatku w wysokości 22% albo 23%,
  • Litera „B” – obniżona podatku w wysokości 7% albo 8%,
  • Litera „C” – obniżona podatku w wysokości 5%,
  • Litera „D” – obniżona podatku w wysokości 0%,
  • Litera „E” – zwolnienie od podatku

Do liter „F” i „G” – przypisane są pozostałe stawki podatku, w tym wartość 0% (zero techniczne); w przypadku sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 119 ust. 1 lub art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt. Zawsze chętnie podpowiemy jak przygotować się do wprowadzonych zmian oraz jak usprawnić pracę w Państwa lokalu.